Reklam
  • Reklam
Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu: "Sosyal medya...

Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu: "Sosyal medya yalnızlaştırıyor."

Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu, sosyal medya bağımlılığı ve internet kullanımıyla ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu. Sosyal medyanın insan hayatına etkilerini değerlendiren Ceren Yağcıköseoğlu, "paradoks" olarak nitelediği sosyal medyanın ilk bakışta sürekli haberleşme sağlıyormuş gibi göründüğünü, ancak düşünülenin aksine bireyleri asosyalleştirdiğini söyledi.

13 Ocak 2018 - 15:08 - Güncelleme: 13 Ocak 2018 - 15:15

Sosyal medya kullanımındaki artışla birlikte iletişim kurmakta zorlanan bir topluma dönüştüğümüzü söyleyen Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu, "Sosyal medya insanları kalabalıklar içerisinde yalnızlaştırıyor" dedi.

NİÇİN KULLANILIYOR?

Sosyal medya, yaygınlaşan internet ile birlikte hayatımızın bir parçası haline geldiğini belirten Ceren Yağcıköseoğlu, "Önceleri interneti, film izlemek,müzik dinlemek, haberleri takip etmek ve bilgi araştırması yapmak için kullanırken şimdilerde ise daha çok facebook, instagram ve twitter’da neler olmuş onları takip etmek için kullanır hale geldiğimiz bir gerçek" diyerek sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisine dikkat çekti.

DİKKAT ÇEKEN İSTATİSTİKLER

Son yıllarda sosyal medya kullanımına yönelik istatistiklere işaret eden Yağcıköseoğlu, şu bilgileri paylaştı: "Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarına baktığımızda ilk sırada %32 ile Facebook’un yer aldığını görüyoruz. Facebook’u %24 ile WhatsApp, %20 ile Facebook Messenger  , %17 ile Twitter, %16 ile Instagram  takip etmektedir. Her bir dakikada 694.980 durum güncellemesi oluyor ve 532.080 twitt atılıyor , her beş dakikasının birini online olmaya ayıranların oranı ise  %40  ve her gün 250 milyon fotoğraf ekleniyor ve %35'i kişinin kendisine ait fotoğraflar."

SERGİLENEN ÖTE KİMLİK

Sosyal medyanın yaygınlaşmasını sağlayan etkenlere değinen Yağcıköseoğlu, şöyle konuştu: "Sosyal medya platformlarından  herhangi birine üye olmak bile paylaşım yapma isteğini  arttırıyor. Tabi ki kullanım amacı, aslında kişilik yapınızın bir parçasını sergilerken bir de kişinin hiç olmayan yönlerini görmesini, sergileme isteğini arttırıyor. Kimileri sosyalleşmeyi, sosyal medyayı kullanarak sağlamaya çalışıyor, kendi hayatlarınıza dair istediklerinizi rahatlıkla paylaşabiliyorsunuz ve takip ettiğiniz kişilerin hayatlarını izleyip, bilgiler edinebiliyorsunuz. Yüz yüzeyken ifade edemediklerinizi, bu yolla çok rahat ifade edebiliyorsunuz, bu şekilde gerçekten öte bir kimlik sergiliyorsunuz aslında"

DAVRANIŞ KALIPLARI

Sosyal medyayı cazip kılan sebeplere değinen Yağcıköseoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Arkadaş ziyaretleri, yüz yüze sohbetlerde de  sosyal medya konuşulur oldu, oradan kimin ne kadar sosyal medyaya zaman ayırdığını ve kimleri takip ettiğini hatta hangi ayrıntılara dikkat ettiğini gözlemleyebiliyorsunuz. Duygusal ilişkilerin başlangıç, süreç ve bitişinde de önemli rol oynuyor. İlişkiyle ilgili önemli gelişmeler, nişan-düğün davetleri, tüm dilekler için kullanılırken. Eş-sevgili-flört’ün neler paylaştığı , neleri beğendiğinden tutun  tüm hareketlerinden anlam çıkarmaya çalışıp, ilişkileri sosyal medya üzerinden yaşamak da son zamanlarda şahit olduğumuz davranış kalıpları arasında."

HİKAYELER GERÇEĞE Mİ DÖNÜŞÜYOR?

2013 yılında beyazperdeye yansıyan ve yapay zeka programındaki bir kadın sesine  karşı duyduğu aşkı konu alan bir erkeğin hikayesinin anlatıldığı, senarist ve yönetmen  Spike Jonze’un HER(AŞK) filmine atıfla,  filmlere konu olan fantastik öykülerin  günümüze çok da yabancı olmadığını sözlerine ekleyen Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu, "Sosyal medya kullanımı bu denli artmış, hayatımızın her alanına girmiş ve  ona bağımlılığımız her geçen gün artarken, rahat rahat sosyal medyadan sosyalleşmek varken, topluluğa girmek ,toplulukta sıkışmış kalmış hissetmekten kaçar olduk  ve  zamanla daha yalnız ve iletişim kurmakta zorlanan bireyler haline doğru dönüşmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İMAMOĞLU: ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR DÜNYAYI ANCAK BÖYLE MİRAS BIRAKABİLİRİZ
İMAMOĞLU: ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR DÜNYAYI ANCAK BÖYLE...
DAVUTOĞLU: ÖYLE BİR DALGA GELİYOR Kİ, TSUNAMİ GİBİ BUNLARI GÖNDERECEK
DAVUTOĞLU: ÖYLE BİR DALGA GELİYOR Kİ, TSUNAMİ GİBİ BUNLARI...