Reklam
  • Reklam
UZMANLARDAN MANTAR UYARISI !

UZMANLARDAN MANTAR UYARISI !

Kimisinin uzak durduğu kimisinin de severek tükettiği mantar için uzmanlardan uyarı geldi. Zehirli mantarlar konusunda bilgi veren uzmanlar, renkli mantarlardan uzak durulması gerektiğini vurguladı.

08 Nisan 2019 - 14:08

Sonbahar yağmurlarıyla doğada fazlaca görülmeye başlanan mantarın, zehirlenme olasılığına karşı rastgele toplanıp tüketilmemesi uyarısında bulunuldu.Mantar Araştırma Merkezinde akademisyenlerce Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan zehirli mantarlar laboratuvar ortamında inceleniyor.

Uzmanlar, mantar zehirlenmelerinin genellikle yağışların arttığı dönemlerde çoğaldığını söyledi. Sonbahar yağmurlarıyla mantarın doğada bol miktarda yetişmesinin, bunları toplayanlarda zehirlenme riskini arttırdığını vurgulayan Allı, yoğunluğun özellikle Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde yaşandığını ifade etti.

Sadece bir mantarın bile insanı öldürecek düzeyde zehir taşıdığını vurgulayan Allı, diğer canlılarda olduğu gibi doğada dikkat çekici renge sahip olan mantarların genelde zehirli olan mantarlar olduğunu söyledi. Hakan Allı, mantar hakkında bilinen yanlış inanışları şöyle sıraladı: "Mantar koparılınca zehirli ise iç kısmının rengi hemen mavileşir. Gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde mantar zehirli ise gümüş kararır.

Zehirli mantarları salyangozlar yemezler, böceklerin yediği mantarlar zehirsizdir. Çayırlarda yetişen mantar türleri zehirsizdir. Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir. Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır. Mantarın yanında veya yakınında demir varsa o mantar zehirlidir.

Mantara zehiri yılanlar verir. Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır. Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler."

"150 BİNDEN FAZLA MANTAR TÜRÜ VAR"

Dünyada 150 binden fazla mantar türü bulunduğunu, bazılarının "zehirli" olarak değerlendirilebileceğini vurgulayan Allı, "Mantar toplamak çok zevkli ve yenen türleri var. Ancak yenenlerle birlikte zehirli türler de bulunuyor. Mantarın doğada çoğalmasıyla birlikte yüzlerce vatandaşımız zehirleniyor, onlarcası da maalesef zehirlenerek hayatını kaybediyor" dedi.

Mantar türleri birbirlerine benzediği için karıştırma ihtimalinin yüksek olduğunu anlatan Allı, özellikle sonbahar yağmurlarının ardından yetişen mantarların rastgele toplanıp tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

"Kesin kriter yok "

Doğada yetişen mantarın zehirli olup olmadığını belirleyen kesin bir kriter bulunmadığına dikkati çeken Allı, "Mantarları tanımak uzmanlık gerektirir. Eğer bilmiyorsanız yenen ve zehirli mantarları çok rahatlıkla karıştırabilirsiniz.

"Bilmediğiniz mantarı yemek Rus ruletinden daha tehlikeli"

Mantarların yağışlı hava ve nemi çok sevdiğini, yağış sonrası bol miktarda çıktığını yineleyen Allı, uyarılarına şöyle devam etti: "Bilmediğiniz bir mantarı yemek, Rus ruleti oynamaktan daha tehlikeli çünkü Rus ruletinde yaşama şansınız 6'da bir iken bilmediğiniz doğal mantarda bu 2'de bir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Gerilimi tırmandırmamak için diplomatik her imkan kullanılmalı"
Optimist Milli Takımı'na coşkulu karşılama
Optimist Milli Takımı'na coşkulu karşılama