Reklam
  • Reklam
"TASARIMDA FARKLILAŞMAK, MARKALAŞMANIN TEMELİDİR!"

"TASARIMDA FARKLILAŞMAK, MARKALAŞMANIN TEMELİDİR!"

Varank, tasarımcıların kodlama, veri analizi, yapay zeka gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerini önemsediklerini kaydederek, tasarımın dijitalleşmesi yolunda atılacak adımları Tasarım Konseyi bünyesinde değerlendirip uygulamaya koyacaklarını söyledi.

11 Şubat 2019 - 13:31

Anılan başarıların Türkiye'nin tasarım alanındaki dinamizmini görmek açısından umut vadettiğini belirten Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Tasarım bilincini üretimin her aşamasına yaymak istiyoruz. Özellikle küçük işletmelerin nitelikli ürüne ulaşma ve ürünü geliştirme konularında yaşadığı sıkıntı ve ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiğimiz tasarım merkezlerinin sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Mevcut durumda 321 tasarım merkezimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yapıların nitelikli tasarım üretme kapasitelerini artırmaya devam edeceğiz."

"Gelişmiş tasarımların paylaşılmasını mümkün kılacağız"

Varank, tasarımla farklılaşmanın markalaşmanın da temelini oluşturduğunu dile getirerek, geçen yıl yürürlüğe giren "Tasarım Stratejisi ve Eylem Planı"nın vizyonunu "Türk tasarımının küresel bir marka olması" şeklinde belirlediklerini ve uygulamaya konulacak eylemlerle, kamu ve özel sektörün tasarım yönetim, üretim ve kullanım kapasitesini geliştireceklerini anlattı.

Tasarım dünyasının gelecek dönemde açık kaynağa daha çok yönelmesinin beklendiğini belirten Varank, "Böylece bir taraftan bireysel üretkenliği destekleyen ve ucuz teknolojilerin yaygınlaşmasını önceleyen bir yaklaşım benimsenirken, diğer taraftan gelişmiş ve sorunsuz uygulanabilecek tasarımların, bir kişi veya kuruluşun denetiminde olmaksızın paylaşılmasını mümkün kılacağız." dedi.

"Alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz"

Tasarımı sadece endüstriyel ürünleri farklılaştırılarak katma değerlerinin artması kapsamında değerlendirmediklerine dikkati çeken Varank, şu değerlendirmede bulundu:

"Daha bütüncül bir bakış açısına sahibiz. 
Nitekim bu bakış açımızı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ilan ettiği 31 Mart yerel seçim manifestomuza da yansıttık. Kentsel tasarım, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. 
Bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade, alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayacak ve yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız."

Planları, altyapı ve üstyapı projelerini her şehrin asıl karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacaklarını dile getiren Varank, bu kapsamda teknolojinin imkanlarını en iyi şekilde kullanacaklarını, akıllı şehirlerle yeni ufuklar açacaklarını ifade etti.

Varank, belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, binalardan cihazların yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceklerini de bildirdi.

Yeni nesillerin geleceğin teknolojilerini geliştirme ve üretme süreçlerine katılımının temel öncelikleri arasında yer aldığını belirten Varank, "Deneyap Teknoloji Atölyeleri"nin 12 ilde yapılacak seçme sınavına 83 bin 905 öğrencinin başvurduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAYRAKLI'DA TEKVANDO ŞÖLENİ
BAYRAKLI'DA TEKVANDO ŞÖLENİ
BAYRAKLI’DA METRUK BİNAYA GEÇİT YOK
BAYRAKLI’DA METRUK BİNAYA GEÇİT YOK