Reklam
  • Reklam
Somalı madencilere polis engeli

Somalı madencilere polis engeli

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan bekledikleri sözü alamayan tazminat mağduru Somalı madenciler aileleriyle birlikte otobüsle Ankara’ya hareket etti. Haklarını aramak için yola çıkan madenciler Ankara girişinde polis engeli ile karşılaştı. Girişlerine izin verilmeyen madenciler, “Ölmek var dönmek yok. Kararımızdan dönmeyeceğiz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

05 Temmuz 2021 - 12:50

8 yıldır alamadıkları tazminatları için aylardır eylem yapan Uyar Madencilik mağduru Somalı madenciler, sorunun çözümü noktasında en son AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşmek için Ankara'ya gitmişti.

Haklarını alabilmek için 21 Temmuz tarihinde yürüyüş kararı alan Somalı Madenciler, AKP Grup Başkanvekili Elitaş'ın 1 Temmuz tarihine kadar sorunun çözüleceğinin sözünü vermesini ardından bu yürüyüşlerini ertelemişlerdi. Ancak 1 Temmuz tarihi itibariyle bekledikleri olumlu cevabı alamayan Somalı madenciler aileleriyle birlikte dün gece Soma'dan bir otobüs ile yola çıkarak Ankara'ya hareket etti.

KİMLİK SORGULAMASI YAPILDI

Seslerini duyurmak için yola çıkan Somalı madencilerin otobüsü sabah saatlerinde Ankara girişinde polis tarafından durduruldu.

Eylem yapacakları gerekçesiyle otobüsü durduran polis, madencileri ve ailelerini otobüsden indirerek kimlik sorgulaması yaptı.

Polis, otobüsün Ankara'ya giremeyeceğini ifade ederek, Bağımsız Maden İş Sendikası'nda görevli bir kişinin ise çekim yapmasına tepki gösterdi.

“GÖZALTINA ALINMAYA RAZIYIZ”

Polisin otobüsü durdurmasına tepki gösteren Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Başaran Aksu, emniyetin sadece 5 kişilik bir heyete müsaade ettiğini ifade ederek, amaçlarının tüm madencilerin Enerji Bakanlığı ile görüşmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Aksu tepkisini şu şekilde dile getirdi:

Ankara Emniyeti bize diyor ki biz sizi burada bekleteceğiz. Aranızdan bir ekibi bakanla görüşmeye yolacağız diyorlar. 15 kez heyetimiz gelip gitti. Bizim kararımız. Hep beraber gideceğiz. Heyetimizi göndereceğiz. Kameralar önünde heyetimizin önünde bize söz vermelerini bekliyoruz.

Enerji Bakanı beraber çıkıp kameralar kameralar önünde şu tarihte çözülecek diyecek. Çünkü 8 yıldır bekliyoruz. Karşılıklı sorunun çözümü için imza atmadığımız sürece yolumuzdan dönmeyeceğiz. En son AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile geçen hafta ile görüşmüştük. Ama yine bir çözüme kavuşmadı. Biz bakanlığın önüne gideceğiz. Bizim heyetimiz gerekli görüşmeleri yapacağız. Biz gözaltına alınmaya razıyız. Ölmek var dönmek yok.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İMAMOĞLU: ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR DÜNYAYI ANCAK BÖYLE MİRAS BIRAKABİLİRİZ
İMAMOĞLU: ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR DÜNYAYI ANCAK BÖYLE...
DAVUTOĞLU: ÖYLE BİR DALGA GELİYOR Kİ, TSUNAMİ GİBİ BUNLARI GÖNDERECEK
DAVUTOĞLU: ÖYLE BİR DALGA GELİYOR Kİ, TSUNAMİ GİBİ BUNLARI...