Reklam
  • Reklam
“Geleceğin en trend mesleği İHA pilotluğu”  

“Geleceğin en trend mesleği İHA pilotluğu”  

EHLİYETSİZ “İHA” (İNSANSIZ HAVA ARACI) KULLANALARA BÜYÜK CEZALAR GELİYOR… Maiden Flight Tech firması sahibi Vedat Güneş: “İHA’nın sadece %20'si iş amaçlı kullanılıyor” açıklamasında bulundu. Kanal İzmir TV “Gündem Özel” programına konuk olan Güneş, “Pilotluk eğitimi almadan , sertifika olmadan “İHA” kullananlara büyük para cezalarının geleceğini söyledi.

22 Temmuz 2019 - 20:10

İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan Maiden Flight Tech firması, yaygın olarak kullanılan teknolojik cihaz İHA(insansız hava aracı) ile sertifikalı pilotluk eğitimi veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne eğitim ve sertifika veren firma, vatandaşlara da aynı imkanları sunuyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkili eğitim kuruluşu olan Maiden Flight Tech firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güneş İHA’lar ve kullanım alanları hakkında bilgilendirici mesajlar verdi. İzmir’de İHA pilotluk eğitimi veren iki firmadan biri olduklarına dikkat çeken Güneş:” Halk dilinde drone diye tabir edilen uzaktan kumandayla uçuş yapabilen cihazların tamamına İHA deniyor. Ülkemizde kayıtlı olan üç milyon İHA’nın sadece %20si iş amaçlı kullanılıyor. Ülkemizde drone belgelerine sahip yaklaşık otuz bin civarı insan var. Yani 570 bin drone’un kullanıcısı yok. Bunlar 500 gram ve üzeri özel amaçlı kullanılan drone’lar. Kullanımı için önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde drone’ların kayıtlı olması lazım. Geleceğin en trend mesleği İHA pilotluğu.”   Sözleriyle iş imkanlarına değindi.

İHA DENİNCE AKLA

Çocukların oyun amaçlı uçurduğu uçaklar da dahil olmak üzere uzaktan kumandayla uçuşu kontrol edilebilen cihazların tümüne İHA deniyor. Bu cihazlar Türkiye’de ilk olarak savunma sanayisinde kullanılmaya başlandı. Daha sonra sağlık, kargo, savunma sanayisi gibi çeşitli sektörlerde yaygınlaştı. Mini, profesyonel ve endüstriyel olarak üç kategoride incelenen bu cihazları kullanmak isteyenlerin İHA ehliyetine sahip olması gerekiyor. Ehliyetsiz kullananlara ise yasal olarak uygulanacak cezalar mevcut. Maiden Flight Tech firmasında İHA eğitimlerine katılan kursiyerler yalnızca İHA ehliyeti almakla kalmayıp beş sertifika sahibi oluyor.  Vedat Güneş’in de belirttiği gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı olması zorunlu olan İHA’ları kullanmak için uçuş izni alınması gerekiyor.

 “İHA” YAZILIMINI KENDİMİZ YAPABİLİYORUZ

Adli sicil kaydı bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 16 yaşından gün almış olmak şartıyla İHA pilotluğu eğitimine katılım sağlayabiliyorlar. Yoğun bir eğitimden geçmiş 500 gramın altında olan “Mini İHA”ları kullanarak çekim yapan bir “Drone Milli” takımı bile oluşturuldu. Yalnızca İHA’nın kullanımında değil yapımında da çalışmalara devam ediliyor. Yurtdışından gelen parçalarla yapılan İHA’ların Türk yazılımcılar tarafından oluşturulmuş yerli yazılımlı cihazı aktif olarak kullanılıyor.

KAYNAK: KANAL İZMİR TV

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs Bilim Kurulu 'eğitim' gündemiyle toplandı
Koronavirüs Bilim Kurulu 'eğitim' gündemiyle toplandı
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar