Reklam
  • Reklam
BİNALİ YILDIRIM: "ESNAFA YANLIŞ OLMAZ"

BİNALİ YILDIRIM: "ESNAFA YANLIŞ OLMAZ"

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Biz hayal tacirliği yapmıyoruz. Dünyayı yönetmeye de kalkmıyoruz CHP adayı gibi. Şimdi ayakları yerden kesildi. Türkiye az geliyor dünyayı da yönetmeye çalışıyor. Gaza geldi." dedi.

28 Mayıs 2019 - 12:23

Yıldırım, Gebze-Harem Minibüsçüler Derneği ve Pendik Minibüsçüler  Derneği'nin sahur programına katıldı. Tuzla Ayyıldız Tesisleri'nde düzenlenen programa minibüs kullanarak  gelen Yıldırım, burada meşalelerle karşılandı.

"Niye bu çalınma işinden alınıyorlar bilmiyorum"

Sahur programında minibüsçüler ve ailelerine hitap eden Yıldırım, CHP  adayının ve ittifak ekibinin seçimin haksız yere yenilendiğini yaymaya  çalıştığını söyledi. Seçimlerin yenilenmesiyle ilgili muhalefetin mağdur edebiyatı  yaptığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Birbirine çok yakın iki sonuç var. İlk açıklanan fark 29 bin 504.  İşin içine girip baktık ki neler olmuş neler. Bizim oyumuz başka partiye  yazılmış. Seçim sonuç tutanağını iki tane düzenlemişler, diğerinde kaydırmışlar.  Her nedense bizim oyları başka yerlere yazmışlar. Hadi buna hata diyelim. İptale  atılan oylar var, kısıtlıların, vefat etmişlerin adına oy kullanılması var. Biz  bunlar üzerine sayımların yeniden yapılmasını istedik. Oyların yüzde 10'unu ancak  saydırabildik. Fark, 29 bin 500'den 13 binlere indi. 850 binde 16 bin oy geri  geldiyse geriye kalan 7 buçuk milyon oy sayılsaydı sonuç ne olurdu? Biz hiçbir  zaman seçimin iptalini istemedik. Aramızda binde 1,5 oy farkı var. İptal oylar  sayıldığında bir tane bize bir tane ona gitmesi lazımdı. Ama oylar sayılınca bize  çıkıyor ona çıkmıyor. Niye bu çalınma işinden alınıyorlar bilmiyorum."

Seçimlerde kullanılan oyu namus olarak niteleyen Yıldırım, oyların  yerli yerine gitmesinden kendilerinin sorumlu olduklarını dile getirdi.

Bu konuda sorumluluklarını kabul ettiklerini belirten Yıldırım,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kapıyı açık bıraktık diye hırsızın suçu yok mu? Seçim kurullarına  itiraz sonrası yeniden sayma ihtimalimiz ortadan kalktı. Milyonlara karşı  sorumluluğumuz sebebiyle olağanüstü itiraz müracaatı yapık. Belgeleriyle,  bilgileriyle bütün yanlışlıkları ortaya koyarak itiraz ettik. YSK da bunları tek  tek tek tespit etti. YSK bizim iddialarımızın yerinde olduğunu kabul etti.  Bununla da kalmadı 'Bu işleri yapanlar bulunup yargılansın' dendi. Asıl mağdur  benim. YSK'nın işini doğru yapmamasından dolayı mağdurum. Kanun açık, başkan  memur olacak. Memur, işçi değil, sigorta kaydı da yok. Bu şehirde sandık  ihtiyacının 7 katı memur var. Bunlar dururken sandık başkanlarının 96 tanesi  CHP'nin üyesi. 3 bin 900'ü de birbiriyle akraba. Nasıl oluyor bu iş? 755 sandıkta  şartları tutmayan görevlendirme yapmışlar. 200 bin seçmene tekabül ediyor. Sandık  sonuç tutanakları da boş ya da kayıp. Bu da 32 bin oy ediyor. Bizim farkımız 13  bin küsür. Bu seçim iptal olmayacak da ne olacak? Antalya'da, Ankara'da,  Mersin'de, Adana’da kazandınız sesiniz çıkmıyor İstanbul'da bas bas  bağırıyorsunuz 'Demokrasi hukuk nerede' diye. AK Parti bize oy vermeyenlerin de  hakkını koruma derdinde. O yüzden hiç şüpheniz olmasın. Burada yapılan işlem  hukuka yüzde 100 uygun."

Minibüsçülerden yapılan usulsüzlüklerin hesabını sandıkta sormalarını  isteyen Yıldırım, muhtarlık seçimleri için Anadolu'ya gidenlerin kendi yerine en  az bir kişiyi bulup sandığa götürerek kendilerini affettirmelerini istedi.

Kendisinin "Otobüsçü Topal Dursun'un evladı" olarak minibüsçülerin  işinin ne kadar önemli olduğunu en iyi bilenlerden olduğunu söyleyen Yıldırım,  "Minibüslerin engellilere uygun hale getirilmesi meselesi çözüldü. Bu  güzergahlarda metrolar artıyor. Kimse bu metrolar neden yapılmıyor demiyor.  Vatandaşın konforu her şeyin önünde gelir. Bu hatların yapılmasıyla beraber sizin  kayıplarınızın da önlenmesi gerekiyor. 'Sen başının çaresine bak' diyip sırtımızı  dönemeyiz. Bizim kitabımızda yazmaz. Esnafa yanlış olmaz. Dönüşüm yapacağız.  Bazıları taksiye dönüşecek, bazıları 9 artı 1 lüks minibüse dönüşecek. Bu 9 artı  1'le ilgili yarından itibaren belediye ile görüşeceğiz. Bir problem yoksa adımı atarız. Bunun da sözünü veririm. Tarife konusunda da sonuna kadar haklısınız.  Tarifenin de enflasyona göre değişmesi lazım. Bu işi de yapacağız." şeklinde  konuştu.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu da eleştiren Yıldırım, "Biz hayal  tacirliği yapmıyoruz. Dünyayı yönetmeye de kalkmıyoruz CHP adayı gibi. Şimdi  ayakları yerden kesildi. Türkiye az geliyor dünyayı da yönetmeye çalışıyor. Gaza  geldi." diye konuştu.

Sahur programına katılan AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak,  bugüne kadar ne söz verdilerse yerine getirildiklerini belirterek bundan sonra da  sözlerini tutacaklarını söyledi. Şenocak, İstanbul’un özel bir şehir olduğunu  ifade ederek şehrin en iyi hizmeti alması gerektiğini ve İstanbul’u tecrübeli bir  başkanın yönetmesi gerektiğini kaydetti.

Gebze-Harem Minibüsçüler Derneği Başkanı Ramis Yılmaz ve Pendik  Birleşik Minibüsçüler Dernek Başkanı Vedat Açıkbaş, her zaman Binali Yıldırım’ın  yanlarında olduklarını söyledi. Yılmaz, minibüsçü esnafının sorunlarını aktararak  Yıldırım’dan sorunlarının çözümü için yardım istedi.

Sahur programına eski Bakan Nihat Zeybekçi, Tuzla Belediye Başkanı  Şadi Yazıcı, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve minibüs esnafı ve aileleri  katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Kalp Yetersizliğinde Kalbini Erken Tanı" toplantısı
İzmir'de besi çiftliğine sahte alkol operasyonu
İzmir'de besi çiftliğine sahte alkol operasyonu