Reklam
  • Reklam
ABD’ YE SERT TEPKİ !!

ABD' YE SERT TEPKİ !!

ABD Senato'su Suudi Veliaht Prensi Muhammed'i Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutan tasarıyı kabul etti. Alışılmadık tonda bir tepki veren Riyad yönetimi, Washington'ı iç işlerine karışmakla suçladı.

17 Aralık 2018 - 11:25 - Güncelleme: 17 Aralık 2018 - 12:23

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu'nun Cemal Kaşıkçı cinayetinden ülkenin veliaht prensi Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan yasa tasarısını yapılan oylamada kabul etmesi sonrası, Washington'ı 'içişlerine karışmakla' suçladı. Ülkenin resmi haber ajansı SPA'da yer alan açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı ABD Senatosu'nun ispatlanmamış iddialara dayanan bu yaklaşımını reddediyor" denildi. Açıklamada ayrıca, ABD'nin Suudi Arabistan'ın "bölgesel ve uluslararası rolüne" de zarar vermeye çalıştığı öne sürüldü.

ABD Senatosu ise geçtiğimiz hafta yapılan oylamada cinayetten Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan yasa tasarısını kabul etmişti.

Bağımsız Senatör Bernie Sanders ve Cumhuriyetçi Mike Lee tarafından Senato'ya sunulan ve ABD'nin Suudi Arabistan'ın Yemen'de yürüttüğü savaşa desteğin çekilmesini öngören karar da Senato'da kabul edildi.

Beyaz Saray ne diyor?

ABD Başkanı Donald Trump Riyad ile ortaklığı güçlü tutmak istediğini her fırsatta vurguluyor. ABD yönetimi, Prens Muhammed'in azmettirici olduğuna dair yeterli kanıt olmadığını savunuyor.

Diğer yandan Beyaz Saray, Yemen'de desteğin geri çekilmesinin İran destekli grupların elini güçlendireceği görüşünde.

Senato'da kabul edilen kararda, cinayetin sorumlularından hesap sorulması için Suudi Arabistan'a çağrıda bulunulduğu belirtiliyor.

Cumhuriyetçi Parti'den en az 10 senatörün tasarıya ortak olduğu biliniyor. Cumhuriyetçilerin Senato'daki lideri Mitch McConnell de bu isimler arasında.

Bazı Cumhuriyetçiler ise, Suudi Arabistan'a karşı sert adımlar atılması için Beyaz Saray'ın üzerindeki baskıyı artırma çabasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de iki motosiklet devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
İzmir'de iki motosiklet devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Almanya'da 2 savaş uçağı çarpıştı
Almanya'da 2 savaş uçağı çarpıştı