Reklam
KİM NE KADAR SÜRE ORUÇ TUTACAK

KİM NE KADAR SÜRE ORUÇ TUTACAK

Türkiye'de ve gurbetçilerin yoğunlukla yaşadığı bölgelerdeki iftar ve sahur vakitleri belli oldu. Türkiye'de orucunu en erken Hakkarililer, en geç ise Edirneliler açacak. En uzun süreli orucu ise İsveç’in Kiruna bölgesindeki Müslümanlar tutacak.

15 Mayıs 2018 - 16:43

Ramazan orucuna az bir zaman kaldı. İlk oruç 16 Mayıs Çarşamba günü tutulacak. Ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 02.53'de, iftar ise 19.16'da gerçekleşecek. Edirne'de saat 03.38'de başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 20.36'da açılacak. 

Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 80 dakika olacak. Hakkari'deki vatandaşlar teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirne'de yaşayanlar iftar sofrasına oturacak. Erken iftar yapılacak illerde Hakkari'yi; Van, Iğdır, Ağrı, Bitlis ve Batman, geç oruç açılacak illerde ise Edirne'yi; Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir takip edecek. 

İsveç, Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde iftar sofrasından kalkan Müslümanlar, kısa süre sonra sahur hazırlıklarına başlayacak.

“En uzun süreli orucu ise İsveç’in Kiruna bölgesindeki Müslümanlar tutacak” 

Gurbetçilerin yaşadığı Berlin’de 21.06, Brüksel’de 21.35, Paris’te 21.35 ve Viyana’da 20.36’da oruç açılacak. Soydaşların yaşadığı Sofya’da ilk iftar saat 20.50’de, Varna’da 20.33’de yapılacak. En uzun süreli orucu ise İsveç’in Kiruna bölgesindeki Müslümanlar tutacak. Ramazan ayının son günü 21 saat 58 dakika oruçlu olacaklar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAHÇELİ' DEN CHP' YE 31 MART ÇAĞRISI
BAHÇELİ' DEN CHP' YE 31 MART ÇAĞRISI
MERAL AKŞENER' DEN AÇIKLAMA
MERAL AKŞENER' DEN AÇIKLAMA