Reklam
  • Reklam
ABD’li papaz Brunson İzmir’de yargılanıyor! AP bu...

ABD'li papaz Brunson İzmir'de yargılanıyor! AP bu fotoğrafları geçti

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, bugün İzmir'de hakim karşısına çıktı. Amerikan basını, 35 yıl hapis cezası istenen papazın davasına ilgi gösteriyor. ABD'li diplomatik heyeti taşıyan araçlar, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne girdi.

16 Nisan 2018 - 14:03

Türkiye ve ABD'yi karşı karşıya getiren papaz Andrew Craig Brunson'ın davası, bugün İzmir'de başladı.

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklanan Brunson'ın davasına ABD medyası ilgi gösteriyor. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, İzmir'de bu sabah çekilen fotoğrafları dünyaya servis etti.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan duruşmada Brunson için, 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği' gerekçesiyle 15 yıla kadar, 'devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek' suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Tercüman eşliğinde savunma yapacak olan Brunson hakkında hazırlanan iddianamede FETÖ'nün üst düzey yöneticileri ile bağlantısı vurgulandı.

İddianameden

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına  9 Aralık 2016'da suç işlediği  iddiasıyla tutuklanan Brunson hakkındaki iddianamede, Brunson'un din adamı  görüntüsü altında terör örgütleri PKK ve FETÖ adına suç işlediği ve bu örgütlerin  genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, bu örgütlerin  amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.

Brunson'un FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek  görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı ve firari Bekir Baz  ve onun yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak"  suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi  Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

İddianamede, İzmir Protestan Diriliş Kilisesi'nde PKK ile FETÖ'yü  övücü ve bölücü içerikli konuşmalar yaptığı öne sürülen Brunson'un özellikle Kürt  vatandaşların yaşadığı bölgelerde sistematik bir çalışma yürüttüğü öne sürülmüş  bu amaçla İzmir'de sadece Kürt kökenli vatandaşların alındığı "Mesihin Kürdi  Kilisesi"ni kurduğu suçlaması yöneltilmişti.

Tutuklu papazla ilgili ele geçirilen çok sayıda dijital materyalde  FETÖ/PDY’nin hücre evlerinde sohbet toplantısı olarak da bilinen "maklube"  yemeğine katıldığına ilişkin ve bölücü terör örgütünü simgeleyen bez parçalarının  olduğu fotoğraflar bulunmuş, bu kişinin YPG/PKK'nın yoğun faaliyetler yürüttüğü  Suriye'nin Kobani kenti ve bu kente sınır olan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine  PKK'nın genel stratejisi kapsamında sık sık gittiği ifade edilmişti.

2013'teki Taksim'deki Gezi Parkı olayı organizasyonunda yer aldığı  ileri sürülen Brunson'un "Ülkemizin Güneydoğu bölgesinde bulunan benzin  istasyonları çalışanları listesi" ve "Demiryolları çalışanları listesi" ile  "İrtibata geçilecek askerler listesi" gibi bilgileri elde eden kişilerle yakın  irtibat kurarak bilgi alışverişinde bulunduğu kaydedilmişti.

İddianamede Brunson'un ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz darbe  girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer  verilmiş, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk.  İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok  Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve  darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye  gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.

Brunson'un din adamı görüntüsü altındaki faaliyetlerinin din adamlığı  ile bağdaşmadığının vurgulandığı iddianamede, yurt dışı ve yurt içinden kendisini  ziyaret eden kişilerin emekli asker, özel harp subayı kanaatini uyandıran  kişilerle PKK ya da FETÖ'nün üst düzey yöneticileri olduğu, bunun 2 gizli ve 5  açık tanık beyanı, çözümü yapılan dijital veri, belge, telefon görüşmesi ve baz  istasyonu kayıtları gibi delillerden anlaşıldığı aktarılmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EŞİNİ ÖLDÜRÜP 'GİDİN EVDEN ALIN' DİYE POLİSİ ARADI
EŞİNİ ÖLDÜRÜP 'GİDİN EVDEN ALIN' DİYE POLİSİ ARADI
POLİS MEMURUNU DARBETTİ, KAÇARKEN KAZA YAPTI..
POLİS MEMURUNU DARBETTİ, KAÇARKEN KAZA YAPTI..