Reklam
  • Reklam
2019’ A MÜJDELERLE BAŞLANDI !

2019' A MÜJDELERLE BAŞLANDI !

Vatandaşın kredi borcuna destek geldi. Ziraat Bankası kredi kartı borcu olanlara kredi verecek. İhtiyaç sahibi yaklaşık 2.5 milyonun üzerindeki ailenin 80 liralık elektrik faturasını devlet ödeyecek. 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerlerinde sigorta prim desteği 3'ten 5 puana çıkarılacak.

09 Ocak 2019 - 09:48

Başkan Recep Tayyip Erdoğan dünkü AK Parti Grup toplantısında her kesimin hayatını kolaylaştıracak yeni düzenlemeleri açıkladı. Dar gelirlilerden sanayicilere, esnaftan, çiftçiye kadar toplumun geniş kesimini ilgilendiren paket, ihtiyaç sahibi vatandaşlara aylık 150 kilovat saat bedava elektrik verilmesi , 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerlerine 5 puanlık prim desteği , kredi kartı mağdurlarına Ziraat Bankası'ndan borç kapatma kredisi, Halkbank'tan ise 350 bin esnafa 22 milyar TL kredi verilmesini kapsıyor . Erdoğan'ın grup toplantısında ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz.

Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak. Bu vatandaşlarımızın mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için bir imkan sağlıyoruz. Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Vatandaşımız, hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun Ziraat Bankası'ndan alacağı bu krediyle borcunu kapatacak.

Daha sonra çok uygun şartlarda ister 24 ay ister 60 ay vade ile aylık gelirine uygun bir şekilde bu borcunu ödeyecek. 2002 yılında esnafa uygulanan faiz oranı yüzde 47 iken bugün bu faiz oranı yüzde 5 seviyesine geriledi.

Halkbank esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracak. Kurla ilgili bütün oyunlara rağmen aldığımız tedbirlerle dengelenme sürecini esnafa yansıtmak için bu tutarın 10 milyar TL'lik kısmını ilk çeyrekte kullandırma kararı aldık.

2 BİN ÜRETİCİMİZ BAŞVURDU

Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartıyoruz.

500'ün altı sigortalı çalıştıran yerler için ise 5 puan uygulamasını aynen devam ettiriyoruz. Çiftçinin borçlarına yıllık yüzde 11 faiz oranı uygulanarak 1 yıla kadar vadelendirme imkanı getirildi. Bu uygulama için kısa sürede yaklaşık 2 bin üreticimiz başvuruda bulundu.

BAY KEMAL BİZİ İYİ TAKİP ET

Bay Kemal, bu ay bizi iyi takip et. Ben sana resmi rakamları açıklıyorum, Ağustos ayında birçok adımları attık. Spekülatif kur saldırıları, şu, bu falan... Ama şimdi ocak ayında ödenecek tarımsal desteklemeleri söyleyeceğim.

Fark ödemesi buğday, mısır ve çeltikte 550 milyon lira, buzağı desteği ödemeleri 525 milyon lira, çiğ süt desteği ödemeleri 340 milyon lira, yem bitkileri desteği 268 milyon 600 bin lira, sertifikalı tohum kullanım desteği 100 milyon lira, çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği 84 milyon 500 bin lira, diğer desteklemeler 167 milyon 200 bin lira. Toplamda 2 milyar 35 milyon 300 bin lira. Hayırlı olsun. Başbakanlığım dönemimden bugüne kadar tarıma verilen destekleri söylemiyorum.

Bay Kemal, 'Hiçbir şey verilmiyor.' diyor. Ama hiçbir zaman, ağzı var hakkı konuşmaz, gözü var doğruyu görmez, kulağı var yine duymaz çünkü kalp mühürlü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Sermaye piyasalarındaki algıyı değiştireceğiz"
 Drifte 10 bin 391 lira para cezası
Drifte 10 bin 391 lira para cezası